Gdański Ośrodek Sportu, którzy zarządza Mariną Gdańsk, od kilku lat sukcesywnie wdraża projekty ekologiczne związane z funkcjonowanie przystani i obsługą ruchu turystycznego w obiekcie. Skuteczność tych działań potwierdza przyznawany od 2006 roku międzynarodowy certyfikat Błękitnej Flagi.
SEABINS ARE GOING GLOBALPlease share.Seabins can significantly reduce the impact of floating debris and surface oils in marinas. Great news w the rest of us and marine life as there will be less plastics entering our oceans on a daily basis.Each Seabin operates 24/7 w less than $1 a day.Learn more: www.seabinproject.com
Opublikowany przez The Seabin project Poniedziałek, 30 kwietnia 2018
Kilka dni temu, dzięki współpracy z firmą Wartsila Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, przy pomostach na przystani przy ul. Szafarnia pojawiło się nietypowe urządzenie. „Seabin” jest pływającym pojemnikiem na śmieci, który może być zainstalowany w wodzie na terenie n.in. przystani żeglarskich. Jego zadaniem jest zbieranie wszystkich pływających śmieci. Dzieje się to poprzez zasysanie wody z jej powierzchni. Woda przechodzi przez filtr workowy znajdujący się w koszu „Seabin”. Następnie woda jest wypompowywana pozostawiając w koszu śmieci i zanieczyszczenia (do 20 kg), które należy co jakiś czas usuwać. „Seabin” ma również możliwość zbierania części olejów i zanieczyszczeń pływających na powierzchni wody. W ciągu roku tego typu urządzenie może zebrać do ok. pół tony zanieczyszczeń, charakteryzując się przy tym zużyciem prądu typowym dla instalacji 12V.
Sprzęt został przekazany gdańskiej Marinie na zasadzie darowizny przez Wartsila Polska Sp. z o.o.
Dane o zebranych przez pływający kosz śmieciach posłużą do badania mającego na celu określenie, jak bardzo zaśmiecone są morza i oceany, jak istotna jest ochrona środowiska oraz jak duży, pozytywny wpływ ma cała akcja zarówno lokalnie, jak i na całym świecie.